POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Information & Facts
Gift finder
brand Historical Collection - 2006
This product belongs to the historical collection of Alpina. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | AL-650 |
| Diameter | 48 mm |
| Water Resistant | 20 Bar (Dive) |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Strap material | Silicone |
| Strap width | 28 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Strap width at the clasp | 18 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | None |
| Clasp colour | N/A |
| Length strap at 12 o' clock (mm) | 75 mm |
| Length strap at 6 o' clock (mm) | 115 mm |
| Mount type | Steel pins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Brand | Alpina |
| Name | AL-650BB5AE4 |
| Year | 2006 Unknown |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 20 Bar (Dive) |
| Dial colour | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Rose gold, Rose gold, Rose gold |
| Case code | AL650X5AE24/6 |
| Diameter | 48 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Rose gold |
| Back case material | Mineral |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Sapphire |
| Crown | Screw crown |
| Movement part nr. | 6498-1 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Strap material | Silicone/Rubber |
| Strap width | 28 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Rose gold |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Steel pins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 170 mm - 220 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Small second dial |
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.