POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Information & Facts
Gift finder
brand Historical Collection - 2018
This product belongs to the historical collection of Swiss Military Hanowa. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 7612657094788 |
| Diameter | 42 mm |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
Currently, the original strap is out of stock. However, it is on order. Please leave your details if you would like to know when this product is back in stock. Of course, you can also choose an alternative that is available now.
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 7612657094788 |
| Brand | Swiss Military Hanowa |
| Name | Undercover |
| Year | 2018 Fall / Winter |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | YES |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Dial colour | Grey |
| Hand colors (h-m-s) | White, White, Rose gold |
| Case code | 06-4280 |
| Diameter | 42 mm |
| Case Thickness | 11.8 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Rose gold |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Sapphire |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | 515.SW ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Strap material | Leather |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Strap width at the clasp | 18 mm |
| Strap colour | Brown |
| Color stitching | Brown |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Rose gold |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
A beautifully designed quartz watch made from quality materials. A case and bracelet that exude solidity, and to top it all off, a low price.
Montre quartz d' un superbe design fabriquée dans des matériaux de qualité. Un boîtier, un bracelet qui respire la solidité et pour couronner le tout, un petit prix .
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.