POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Information & Facts
Gift finder
brand Historical Collection - 2017
This product belongs to the historical collection of Seiko. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | SRP857 |
| EAN | 4954628220103 |
| Diameter | 34.2 mm |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Strap material | Stainless steel |
| Material type | |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap Type | Link bracelet |
| Strap width | 17 mm |
| Strap colour | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp colour | Silver |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 4954628220103 |
| Brand | Seiko |
| Series | Presage |
| Name | Presage |
| Year | 2017 Fall / Winter |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Dial colour | Silver |
| Hand colors (h-m-s) | Blue, Blue, Blue |
| Case code | 4R35-01B0 |
| Diameter | 34.2 mm |
| Case Thickness | 11.1 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Hardlex |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Sapphire |
| Crown | Pull crown |
| Bezel Material | Stainless steel |
| Rotating Bezel | None - Fixed |
| Movement part nr. | 4R35 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Strap material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 17 mm |
| Strap colour | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | YES |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 190 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
It's a beautiful and elegant watch that will complete any outfit. It goes with everything from the most elegant to the most casual. A good bet without a doubt.
É um relógio muito bonito e elegante, completando qualquer outfit. Combina sempre desde o mais elegante ao mais casual. Uma boa aposta sem duvida.
It's comfortable, doesn't snag, doesn't smell when you sweat, doesn't weigh. Disadvantage: I've had it for a week and I had to return it because it stopped 3 times in a 24 hour period when I was wearing it. A pity.
Es cómoda, no se engancha, no huele con el sudor. No pesa. Inconveniente: lo tengo una semana y he tenido que devolverlo porque en un periodo de 24h se ha parado 3 veces llevándolo puesto. Una pena.
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.