POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Information & Facts
Gift finder
brand Historical Collection -
This product belongs to the historical collection of Maurice Lacroix. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 7630020608561 |
| Diameter | 43 mm |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
These are the straps that most closely match your original strap.
| EAN | 7630020608561 |
| Brand | Maurice Lacroix |
| Name | Pontos S Diver |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | YES |
| Case code | PT6248 |
| Diameter | 43 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case colour | Silver |
| Movement part nr. | SW200 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
| Strap material | Leather |
| Material type | Calf leather |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Strap width at the clasp | 20 mm |
| Strap colour | Blue |
| Color stitching | Orange |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.