POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Information & Facts
Gift finder
brand Historical Collection - 2018
This product belongs to the historical collection of G-Shock. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | GWG-100-1A8ER |
| EAN | 4549526176548 |
| Diameter | 54.9 mm |
| Water Resistant | 20 Bar (Dive) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds, 100 hours - Elapsed time, split time, 2 finishes |
| Alarms and notifications | Hourly Time Signal |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
Currently, the original strap is out of stock. However, it is on order. Please leave your details if you would like to know when this product is back in stock. Of course, you can also choose an alternative that is available now.
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 4549526176548 |
| Brand | G-Shock |
| Series | Mudmaster |
| Name | Mudmaster |
| Year | 2018 Spring / Summer |
| Display Type | Analog - Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 20 Bar (Dive) |
| Dial colour | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Glow, Glow |
| Case code | GWG-100 |
| Diameter | 54.9 mm |
| Case Thickness | 17.3 mm |
| Material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Black |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Screw crown |
| Movement part nr. | 5561 ( See specifications ) | ||||||||
|
|||||||||
| Strap material | Resin |
| Strap width | 27.5 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Strap width at the clasp | 22 mm |
| Strap colour | Grey |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 220 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Digital |
| Time Zones | Home city setting, World time |
| 24-HR Indicator | AM/PM indicator, Digital choice 12- or 24-hr notation |
| Automatische aanpassing van de tijd | Radio controlled |
| DST-setting | Automatic |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Year | Digital |
| Auto Calendar | Radio controlled |
| Stopwatch /Chronograph | 1/100 seconds, 100 hours, Elapsed time, split time, 2 finishes |
| Timer(s) | Countdown Timer |
| Hourly Time Signal | |
| Sound Alarm(s) | 5 daily alarms |
| Battery alert | Battery level indicator |
| Auto Light: activated by wrist movement | |
| LED lighting | Casio Super Illuminator, Double illuminator: Front- and backlight |
| Button sounds on/off | |
| Power save mode |
| Shock Resistant | |
| Dirt resistant |
| Radio controlled | China (BPC) Radio Signal Receiver, Japan (JJY) Radio Signal Receiver, North America (WWVB) Radio Signal Receiver, United Kingdom (MSF) Radio Signal Receiver, Europe (DCF) Radio Signal Receiver |
Very much so
Very much so
Yes
Yes
perfect
perfect
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.