brand Historical Collection - 2019
This product belongs to the historical collection of Fossil. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 4013496537246 |
| Diameter | 44 mm |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 year Smartwatch warranty |
Functions
| Smartwatch Hardware | Compatibility - Android™ 6.0+ (excluding Go edition), iOS 10.0+ |
| Strap material | Stainless steel |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Strap colour | Grey |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp colour | Grey |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | YES |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 4013496537246 |
| Brand | Fossil |
| Series | Touchscreen |
| Name | Carlyle |
| Year | 2019 Fall / Winter |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial colour | Multicolour |
| Case code | FTW4024 |
| Diameter | 44 mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Grey |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Amoled |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | DW10 ( See specifications ) | ||||||||
|
|||||||||
| Strap material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Strap colour | Grey |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp colour | Grey |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 205 mm |
| Original strap |
|
| Compatibility | Android™ 6.0+ (excluding Go edition), iOS 10.0+ |
| Operating System | Wear OS by Google™ |
| Display | Full Colour Always On Display |
| Display technology | AMOLED |
| Display functionality | Touch Screen |
| Display specifications | 1.28" Active Area Diameter 416x416px / 328PPI |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Altimeter, GPS, Gyroscope, Heart rate monitor, Loudspeaker, Microphone |
| Storage capacity | 8 GB |
| Memory (RAM) | 1 GB |
| Hardware (SOC/CPU) | Qualcomm® Snapdragon™ Wear 3100 |
| Charging method | Magnetic Rechargable |
| Battery life | Up to 24 hours |
| Time | Hours, Minutes, Seconds |
| Multiple time zones | |
| Day/Date | |
| Stopwatch/Chronograph | |
| Timer | |
| Alarm | |
| Calendar | (Via app) |
| Automatic time sync |
| Notifications | |
| Alarm Clock | |
| Calendar/Reminders | |
| App notifications | |
| Phone call notifications | |
| Caller ID | |
| Accept smartphone calls | |
| Message notifications | |
| Shows smartphone messages | |
| Email notifications | |
| Time zones | |
| Music control | |
| Notification types | Notifications on screen, Sound alarm, Vibration, Light alarm |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 LE (low energy) |
| Wi-Fi | |
| NFC | |
| Contactless payment | Google Pay |
| Phone calls via watch (phone connection required) | |
| Voice control | Google Assistant |
| Airplane mode |
| Activity tracker | |
| Real-time data | On-screen data for heart rate, pace, distance, steps, calories, and elapsed time and when you end your workout. (Can be saved in Google Fit) |
| Save personal records | |
| Virtual partner | |
| Intensive training minutes | |
| Interval training | |
| Various Fitness workouts/sport modes | |
| Customisable activity/sport profiles | |
| Sedentary/motion reminder | |
| Automatic motion detection | |
| Hydration monitor | |
| Calories monitor | |
| Sleep monitor |
| Control your music | |
| Independent music player | |
| Music storage |
| Personalize dials | |
| Install apps | (Wear OS/Google apps) |
| Button/touch lock function | |
| Camera remote | |
| Flashlight |
| GPS (built-in) | |
| GPS Route registration |
| Altitude registration | Yes (+ memory) |
| Weather | |
| Google Maps (Smartphone sync) |
| Heart rate monitor | (Optical measurement) |
| Heart rate zones | |
| Heart rate monitor under water |
| Step counter | + Stairs tracking |
| Automatic step goal | |
| Lap counter | |
| Speedometer | |
| Average speed | |
| Distance monitor | |
| Vertical oscillation monitor |
| Swimming speed | |
| Swimming distance |
The best Wear OS smartwatch.
O melhor Wear OS smartwatch.
I really enjoyed it.
Gostei muito.
Impeccable. Perfectly as advertised
Impecável. Perfeitamente como anunciado
Fantastic
Fantástico
Very nice watch!
Muito bom relógio!
Good buy. I exchanged it for the Gen 4.
Boa compra. Troquei pelo Gen 4.
I like it very much, a robust watch
Gostei muito um relógio robusto
Been wearing and testing this lovely watch for the past few weeks; before this, had a smartwatch from a different brand, with a different operating system. I like the look of this watch a lot better than that of the average smartwatch (it looks more like a normal, sporty watch). I use it in combination with my android phone; it works very well together (although I do find that google wants a lot of permissions from you). It takes a lot of getting used to if you've used a different operating system before; most of the features are on it, but yes, where do you find them. As naturally as I use my 'old' watch, I had to get used to this. everything works just a little differently. After a few weeks of getting used to it, the functions make sense. After using it for a while, I especially miss a 'car kit' function; you can't use it as a hands-free kit in the car, which is a pity. Google Assistant doesn't always work smoothly, although it's easy to work with. Nevertheless, I do recommend it, especially the design in combination with the always-on function of this smartwatch makes up for a lot!
De afgelopen weken dit mooie horloge gedragen en getest; had hiervoor een smartwatch van een ander merk, met een ander besturingssysteem. Ik vind het uiterlijk van dit horloge een stuk mooier dan die van de gemiddelde smartwatch (hij lijkt meer op een normaal, sportief horloge). Ik gebruik hem in combinatie met mijn android telefoon; het werkt heel goed samen (al vind ik wel dat google erg veel toestemmingen van je wil hebben). Het is erg wennen als je eerder een ander besturingssysteem hebt gebruikt; de meeste functies zitten er wel op, maar ja, waar vind je die. Zo vanzelfsprekend als ik mijn 'oude' horloge gebruik, zo wennen moest ik hier aan. alles werkt net even anders. Na een paar weken wennen zijn de functies toch wel logisch te gebruiken. Na een poosje gebruik mis ik vooral een 'carkit'-functie; je kunt hem niet als handsfreesetje in de auto gebruiken, dat is wel jammer. Google assistent werkt niet altijd soepel, al valt er wel mee te werken. Desondanks vind ik het wel een aanrader, vooral het design in combinatie met de always on functie van deze smartwatch maakt heel veel goed!