POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Information & Facts
Gift finder
brand Historical Collection - 2019
This product belongs to the historical collection of Cluse. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 8719743372207 |
| Diameter | 28.5 mm |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 8719743372207 |
| Brand | Cluse |
| Series | La Tétragone |
| Name | La Tétragone |
| Year | 2019 Spring / Summer |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial colour | White |
| Hand colors (h-m-s) | Gold, Gold |
| Case code | CL60016 |
| Diameter | 28.5 mm |
| Case Thickness | 7 mm |
| Material | Metal alloy |
| Case Shape | Square |
| Case colour | Gold |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | VJ20 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Strap material | Leather |
| Strap width | 16 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Strap width at the clasp | 14 mm |
| Strap colour | Green |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Gold |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 190 mm |
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
Received on time, superb watch and paid less than on the official website! Thank you so much!
Reçue dans les temps, montre superbe et payée moins chère que sur le site officiel ! Merci !
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.