POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Information & Facts
Gift finder
brand Historical Collection - 2023
This product belongs to the historical collection of Citizen. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 4974374331359 |
| Diameter | 46 mm |
| Water Resistant | 20 Bar (Dive) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
Currently, the original strap is out of stock. However, it is on order. Please leave your details if you would like to know when this product is back in stock. Of course, you can also choose an alternative that is available now.
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 4974374331359 |
| Brand | Citizen |
| Series | Marine |
| Name | Promaster Orca |
| Year | 2023 Spring / Summer |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 20 Bar (Dive) |
| Dial colour | Black |
| Hand colors (h-m-s) | White, Orange, White |
| Case code | S128706 |
| Diameter | 46 mm |
| Case Thickness | 13.9 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Rectangular |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Mineral |
| Glass Diameter | 30.00 |
| Crown | Screw crown |
| Bezel Material | Stainless steel |
| Bezel Function | Diving |
| Rotating Bezel | Uni-directional |
| Movement part nr. | E168 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Strap material | Silicone |
| Material type | Polyurethane |
| Strap width | 25 mm |
| Lug width | 14 mm |
| Strap width at the clasp | 20 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Length strap at 12 o' clock (mm) | 90 mm |
| Length strap at 6 o' clock (mm) | 145 mm |
| Custom sizing? | No |
| Strap size | XL |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 220 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
I like that it has a phosphorescent light.
I like that it has a phosphorescent light.
Very good, glad Citizen once opted for two colours of lume, the hands green/yellow and the rest their familiar blue....very cool!
Zeer goed, blij dat Citizen eens gekozen heeft voor twee kleuren lume, de wijzers groen/geel en de rest hun bekende blauw....zeer cool!
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.