POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Information & Facts
Gift finder
brand Historical Collection - 2020
This product belongs to the historical collection of Casio. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | LW-200-1AVEG |
| EAN | 4549526287411 |
| Diameter | 34.9 mm |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Digital |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 24 hours |
| Alarms and notifications | Hourly Time Signal |
| Strap material | Resin |
| Strap width | 18 mm |
| Lug width | 14 mm |
| Strap width at the clasp | 14 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Black |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 4549526287411 |
| Brand | Casio |
| Series | Sport |
| Name | Lady Sport |
| Year | 2020 Fall / Winter |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Dial colour | Grey |
| Case code | LW-200 |
| Diameter | 34.9 mm |
| Case Thickness | 11.9 mm |
| Material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | N/A |
| Movement part nr. | 2672 ( See specifications ) | ||||||||||
|
|||||||||||
| Strap material | Resin |
| Strap width | 18 mm |
| Lug width | 14 mm |
| Strap width at the clasp | 14 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Black |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 200 mm |
| Original strap |
|
| hours | Digital |
| minutes | Digital |
| Seconds | Digital |
| Time Zones | Dual time / GMT, Home city setting |
| 24-HR Indicator | Digital choice 12- or 24-hr notation, AM/PM indicator |
| DST-setting |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Auto Calendar | Digital |
| Stopwatch /Chronograph | 1/100 seconds 24 hours |
| Hourly Time Signal | |
| Sound Alarm(s) | 1 Daily alarm |
| LED lighting |
10
10
Casio kids digital watch BLACK
Casio kids digitaal uurwerk ZWART
Casio kids digital watch BLACK
Casio kids digitaal uurwerk ZWART
Casio kids digital watch BLACK
Casio kids digitaal uurwerk ZWART
My 10-year-old son was dreaming of this watch, which was out of stock everywhere. Thanks to Montre.be he got it, and it arrived in record time! Thank you to Montre.be!
Mon fils de 10 ans rêvait de cette montre qui était en rupture de stock partout. Grâce à Montre.be il l'a eue, et elle est arrivée dans des temps records ! Merci à Montre.be !
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.