POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
Product description
This Timex watch has a case made of Steel silver with a diameter of 36 mm and is fitted with a textile strap. Inside the case lies a Timex movement and the watch features a Acrylic crystal.
The watch is 5ATM. This means the watch is suitable for showering. The watch comes with 2 Year Warranty.
.
Specifications
| EAN | 194366401905 |
| Diameter | 36 mm |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| EAN | 194366401905 |
| Brand | Timex |
| Series | Military |
| Name | MK1 Hand Wind |
| Year | 2025 Spring / Summer |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Dial colour | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Silver, Silver, Silver |
| Case code | TW2Y07900 |
| Diameter | 36 mm |
| Case Thickness | 9 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Acrylic |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | M00F ( See specifications ) | ||||||||||||||
|
|||||||||||||||
| Strap material | Textile |
| Strap Type | NATO-strap |
| Strap width | 18 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Strap width at the clasp | 18 mm |
| Strap colour | Green |
| Color stitching | Green |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 220 mm |
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
I absolutely love this watch. It is my daily driver because it’s so light. It’s so simple and somehow it has an understated class to it. I did switch the band to the Timex Olive green fabric two-piece strap. I like the NAO strap it came with, but I’m just not a NATO strap fan in general. Between this watch and my black bay 58 tutor- these two watches are the only ones that I tend to always reach for. AND 90% of the time it’s this beautiful MK one. Time exit out of the park on this watch!
I absolutely love this watch. It is my daily driver because it’s so light. It’s so simple and somehow it has an understated class to it. I did switch the band to the Timex Olive green fabric two-piece strap. I like the NAO strap it came with, but I’m just not a NATO strap fan in general. Between this watch and my black bay 58 tutor- these two watches are the only ones that I tend to always reach for. And again 90% of the time it’s this beautiful MK one. Time exit out of the park on this watch!
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.