POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
Product description
This Swiss Military Hanowa watch has a case made of Steel silver with a diameter of 38 mm and is fitted with a leather strap. Inside the case lies a Ronda movement and the watch features a Mineral crystal.
The watch is 3ATM. This means the watch is splash waterproof. The watch comes with Swiss Military 3+2.
.
Specifications
| Alternative article number | 13242M |
| EAN | 7612657031097 |
| Diameter | 38 mm |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
Swiss Military 3+2
3 + 2 year warranty on Swiss Military Hanowa watchesSwiss Military Hanowa watches come standard with a 3-year warranty. When you register your new watch via the Swiss Military website www.swissmilitary.ch you will receive an additional 2 years of warranty for free. All information can be found on the warranty card with your purchase. |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| EAN | 7612657031097 |
| Brand | Swiss Military Hanowa |
| Name | Lieutenant |
| Year | 2012 Fall / Winter |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | YES |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial colour | Beige |
| Hand colors (h-m-s) | Glow, Glow, Silver |
| Case code | 06-4182 |
| Diameter | 38 mm |
| Case Thickness | 6.8 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | 705 SW ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Strap material | Leather |
| Material type | Calf leather crocodile print |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Strap width at the clasp | 18 mm |
| Strap colour | Brown |
| Color stitching | Brown |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 220 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
fine
prima
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.