POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2025
This product belongs to the historical collection of Seiko. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | SMGG21 |
| EAN | 4954628257253 |
| Diameter | 37 mm |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Digital |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 1 hour - Split times - Lap times |
| Alarms and notifications | Sound Alarm(s) - 1 Daily alarm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap Type | Solid link bracelet |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Strap width at the clasp | 16 mm |
| Strap colour | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp colour | Silver |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
| EAN | 4954628257253 |
| Brand | Seiko |
| Name | Rotocall |
| Year | 2025 Spring / Summer |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Dial colour | Grey |
| Case code | A824-00A0 |
| Diameter | 37 mm |
| Case Thickness | 10.6 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Hardlex crystal |
| Crown | N/A |
| Bezel Material | Stainless steel |
| Bezel Function | Multifunction |
| Rotating Bezel | Bi-directional |
| Movement part nr. | A825 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Strap material | Stainless steel |
| Strap Type | Solid link bracelet |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Strap width at the clasp | 16 mm |
| Strap colour | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | YES |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Digital |
| minutes | Digital |
| Seconds | Digital |
| Time Zones | Dual time / GMT |
| 24-HR Indicator | Digital choice 12- or 24-hr notation, AM/PM indicator |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Year | Digital |
| Stopwatch /Chronograph | 1/100 seconds 1 hour, Split times, Lap times |
| Timer(s) | Countdown Timer |
| Sound Alarm(s) | 1 Daily alarm |
| Battery alert | Low battery alert |
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.