POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2013
This product belongs to the historical collection of Lorus. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 4894138315541 |
| Diameter | 36 mm |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| EAN | 4894138315541 |
| Brand | Lorus |
| Name | Young |
| Year | 2013 Spring / Summer |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Dial colour | White |
| Hand colors (h-m-s) | Glow, Glow, Red |
| Case code | Z011-X015 |
| Diameter | 36 mm |
| Case Thickness | 12.5 mm |
| Material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Black |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Hardlex crystal |
| Bezel Material | Plastic/Resin |
| Rotating Bezel | None - Fixed |
| Movement part nr. | Z011 ( See specifications ) | ||||||||||
|
|||||||||||
| Strap material | Plastic/Resin |
| Strap width | 21 mm |
| Lug width | 19 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 130 mm - 21 mm |
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
I have to tell you that the whole process was a great surprise. The watch is perfect for children it is very beautiful my son was delighted he loved the detail of the red button (Light of the Clock) They have everything to be a good watch until his childhood as a child. I recommend it to all PARENTS It is perfect for their children (BOYS) ORDER - It was easy all its initial journey and end product well COMPACT watch box and packaging. THANK YOU ALL (TEAM)
Tenho vos a dizer que foi uma grande surpresa todo o seu processo. O relógio é perfeito para crianças é bastante lindo meu filho ficou encantado adorou o pormenor do botão vermelho (Luz do Relógio) Têm tudo para ser um bom relógio até há sua infância de criança. Recomendo a todos os PAIS Que é perfeito para seus filhos (MENINOS) ENCOMENDA - Foi fácil todo o seu percurso inicial e fim produto bem COMPACTO caixa de Relógio e embalagem. OBRIGADO ATODOS (EQUIPA)
Purchased at Christmas as a gift for my son. The watch is very aesthetically pleasing and sufficiently robust. Very practical and suitable for a young boy's wrist. 10 ATM WATERPROOF. Good purchase. Recommended
Acquistato a Natale come regalo per mio figlio. L'orologio è molto bello esteticamente e sufficientemente robusto. Molto pratico ed adatto anche al polso di un ragazzino. iMPERMEABILE 10 ATM. Buon acquisto. Consigliato
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.