POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2018
This product belongs to the historical collection of G-Shock. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | GW-B5600-2ER |
| EAN | 4549526202339 |
| Diameter | 42.8 mm |
| Water Resistant | 20 Bar (Dive) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Digital |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 24 hours - Elapsed time, split time, 2 finishes |
| Alarms and notifications | Sound Alarm(s) - Snooze function - 5 daily alarms |
| EAN | 4571499700796 |
| Strap material | Plastic/Resin |
| Strap width | 26 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 4549526202339 |
| Brand | G-Shock |
| Series | Origin |
| Name | Origin - Bluetooth |
| Year | 2018 Fall / Winter |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 20 Bar (Dive) |
| Dial colour | Grey |
| Case code | GW-B5600 |
| Diameter | 42.8 mm |
| Case Thickness | 13.4 mm |
| Material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Square |
| Case colour | Black |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Push crown |
| Movement part nr. | 3461 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Strap material | Resin |
| Strap width | 26 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Digital |
| minutes | Digital |
| Seconds | Digital |
| Time Zones | Home city setting, World time |
| 24-HR Indicator | AM/PM indicator, Digital choice 12- or 24-hr notation |
| Automatische aanpassing van de tijd | Automatic time adjustment on/off, Smartphone sync, Radio controlled |
| DST-setting | Automatic |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Year | Digital |
| Auto Calendar | Smartphone sync, Radio controlled, Change day/month order |
| Stopwatch /Chronograph | 1/100 seconds 24 hours, Elapsed time, split time, 2 finishes |
| Timer(s) | Countdown timer with auto repeat function |
| Sound Alarm(s) | Snooze function, 5 daily alarms |
| Battery alert | Battery level indicator |
| Flight Log |
| Auto Light: activated by wrist movement | |
| LED lighting |
| Multi-language | |
| Button sounds on/off | |
| Find my phone | |
| Power save mode |
| Shock Resistant |
| Bluetooth | |
| Radio controlled | China (BPC) Radio Signal Receiver, Japan (JJY) Radio Signal Receiver, North America (WWVB) Radio Signal Receiver, United Kingdom (MSF) Radio Signal Receiver, Europe (DCF) Radio Signal Receiver |
Likes it and fits well. It does say that LED works on wrist movement, which is not the case. Flightlog is also listed but I don't know either.
Bevalt goed en zit goed. Wel staat er bij dat LED werkt op polsbeweging nu is dat niet het geval. Flightlog staat er ook bij maar weet ik ook zonet niet.
Yes but with a few reservations.
Yes but with a few reservations.
I am delighted with this watch, with a classic and at the same time modern look, sporty, useful for work and for going out, suitable for diving... I highly recommend it.
Estoy encantado con este reloj, con una apariencia clásica y a la vez moderno, deportivo, útil para el trabajo y para salir, apto para el buceo... lo recomiendo .
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.