POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2016
This product belongs to the historical collection of Danish Design. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 8718569036850 |
| Diameter | 39 mm |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap Type | Mesh bracelet (Milanese) |
| Strap width | 20 mm |
| Strap width at the clasp | 18 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Milanese clasp |
| Clasp colour | Black |
| Length strap at 12 o' clock (mm) | 80 mm |
| Length strap at 6 o' clock (mm) | 110 mm |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | YES |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 8718569036850 |
| Brand | Danish Design |
| Series | Tidløs |
| Name | Tokyo |
| Year | 2016 Spring / Summer |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Dial colour | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Grey, Grey, Grey |
| Case code | IQ64Q1219 |
| Diameter | 39 mm |
| Case Thickness | 8 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Black |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | 1L45 ( See specifications ) | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Strap material | Stainless steel |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Milanese Bracelet |
| Strap width | 20 mm |
| Strap width at the clasp | 18 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Milanese clasp |
| Clasp colour | Black |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 220 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Small second dial |
Perfect, really nice and clear. Fine metal strap with milanesian clasp. Takes some getting used to, though.
Perfect, echt mooi en duidelijk. Fijn metalen bandje met milanesische sluiting. Wel even aan wennen.
Even or holidays delivered the day after! Good quality, service perfectly fine.
Zelfs of feestdagen de dag nadien geleverd! Goede kwaliteit, service perfect in orde.
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.