POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2025
This product belongs to the historical collection of Casio Edifice. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | ECB-S10NIS-7A |
| EAN | 4549526407482 |
| Diameter | 43 mm |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 24 hours - Elapsed time, split time, 2 finishes |
| Alarms and notifications | Hourly Time Signal - Digital |
| EAN | 4549526407482 |
| Brand | Casio Edifice |
| Series | Bluetooth Slim Line |
| Name | CASIO EDIFICE X NISMO |
| Year | 2025 Fall / Winter |
| Display Type | Analog - Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Dial colour | Silver |
| Hand colors (h-m-s) | Silver, Silver |
| Case code | ECB-S10NIS |
| Diameter | 43 mm |
| Case Thickness | 9.6 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Octagonal |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Sapphire |
| Crown | N/A |
| Movement part nr. | 5734 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Strap material | Leather |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 12 mm |
| Strap width at the clasp | 18 mm |
| Strap colour | White |
| Color stitching | White |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 220 mm |
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Digital |
| Time Zones | World time |
| 24-HR Indicator | Digital choice 12- or 24-hr notation |
| Automatische aanpassing van de tijd | Smartphone sync |
| DST-setting | Automatic |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Week | Digital |
| Month | Digital |
| Year | Digital |
| Auto Calendar | Digital |
| Stopwatch /Chronograph | 1/100 seconds 24 hours, Elapsed time, split time, 2 finishes |
| Timer(s) | Countdown Timer 1/1 seconds - 24 hours |
| Hourly Time Signal | Digital |
| Sound Alarm(s) | 5 daily alarms |
| LED lighting | Double illuminator: Front- and backlight |
| Button sounds on/off | |
| Find my phone | |
| Time & Place | Via smartphone link |
| Bluetooth |
yes it meets my expectations
yes it meets my expectations
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.