brand Historical Collection - 2019
This product belongs to the historical collection of Michael Kors. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 4013496535426 |
| Diameter | 44 mm |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 year Smartwatch warranty |
Functions
| Smartwatch Hardware | Compatibility - Android™ 6.0+ (excluding Go edition), iOS 10.0+ |
| Strap material | Stainless steel |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Strap width at the clasp | 18 mm |
| Strap colour | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp colour | Silver |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 4013496535426 |
| Brand | Michael Kors |
| Name | Lexington 2 |
| Year | 2019 Fall / Winter |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Dial colour | Multicolour |
| Case code | MKT5080 |
| Diameter | 44 mm |
| Case Thickness | 8 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | DW10 ( See specifications ) | ||||||||
|
|||||||||
| Strap material | Metal |
| Strap Type | Link bracelet |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Strap colour | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | YES |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| Compatibility | Android™ 6.0+ (excluding Go edition), iOS 10.0+ |
| Operating System | Wear OS by Google™ |
| Display | Full Colour Always On Display |
| Display technology | AMOLED |
| Display functionality | Touch Screen |
| Display specifications | 1.28" Active Area Diameter 416x416px / 328PPI |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Altimeter, GPS, Gyroscope, Heart rate monitor, Loudspeaker, Microphone |
| Storage capacity | 8 GB |
| Memory (RAM) | 1 GB |
| Hardware (SOC/CPU) | Qualcomm® Snapdragon™ Wear 3100 |
| Charging method | Magnetic Rechargable |
| Battery life | Up to 24 hours |
| Time | Hours, Minutes, Seconds |
| Multiple time zones | |
| Day/Date | |
| Stopwatch/Chronograph | |
| Timer | |
| Alarm | |
| Calendar | (Via app) |
| Automatic time sync |
| Notifications | |
| Alarm Clock | |
| Calendar/Reminders | |
| App notifications | |
| Phone call notifications | |
| Caller ID | |
| Accept smartphone calls | |
| Message notifications | |
| Shows smartphone messages | |
| Email notifications | |
| Time zones | |
| Music control | |
| Notification types | Notifications on screen, Sound alarm, Vibration, Light alarm |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 LE (low energy) |
| Wi-Fi | |
| NFC | |
| Contactless payment | Google Pay |
| Phone calls via watch (phone connection required) | |
| Voice control | Google Assistant |
| Airplane mode |
| Activity tracker | |
| Real-time data | On-screen data for heart rate, pace, distance, steps, calories, and elapsed time and when you end your workout. (Can be saved in Google Fit) |
| Save personal records | |
| Virtual partner | |
| Intensive training minutes | |
| Interval training | |
| Various Fitness workouts/sport modes | |
| Customisable activity/sport profiles | |
| Sedentary/motion reminder | |
| Automatic motion detection | |
| Hydration monitor | |
| Calories monitor | |
| Sleep monitor |
| Control your music | |
| Independent music player | |
| Music storage |
| Personalize dials | |
| Install apps | (Wear OS/Google apps) |
| Button/touch lock function | |
| Camera remote | |
| Flashlight |
| GPS (built-in) | |
| GPS Route registration |
| Altitude registration | Yes (+ memory) |
| Weather | |
| Google Maps (Smartphone sync) |
| Heart rate monitor | (Optical measurement) |
| Heart rate zones | |
| Heart rate monitor under water |
| Step counter | + Stairs tracking |
| Automatic step goal | |
| Lap counter | |
| Speedometer | |
| Average speed | |
| Distance monitor | |
| Vertical oscillation monitor |
| Swimming speed | |
| Swimming distance |
Very satisfied, every day I discover new options. Had to get used to the size of the clock but I don't notice it anymore. I get a lot of nice reactions! Battery drains fairly quickly with intensive use, but is quickly recharged.
Zeer tevreden, elke dag ontdek ik nieuwe opties. Was even wennen aan de grote van het klokje maar merk ik nu niet meer. Ik krijg veel leuke reacties! Batterij loopt redelijk snel leeg bij intensief gebruik maar is ook snel weer opgeladen
Super nice watch. The different dials are nicely clear in design and easy to use. The menu is easy to use and handle. I find it convenient that it includes a heart rate monitor. Mails and apps are easy to read. The only downside I find is the battery life. If you have the watch on extended, the battery lasts just under a full day. Other than that, I don't have any downsides
Super mooi horloge. De verschillende wijzerplaten zijn mooi duidelijk van ontwerp en goed bruikbaar. Het menu is makkelijk te gebruiken en te hanteren. Ik vind het handig dat er een hartslagmeter in zit. Mails en appjes zijn goed leesbaar. Het enige minpunt vind ik de accuduur. Als je het horloge op uitgebreid hebt staan dan gaat de accu net geen hele dag mee. Verder heb ik geen minpunten aan te merken
I like the watch better by the day. I discover new possibilities every day. Highly recommended!
Het horloge bevalt met de dag beter. Ik ontdek iedere dag nieuwe mogelijkheden. Een aanrader!
Super handy watch. First of all, the watch looks like a beautiful fashion object. Compared to other smartwatches, this really is a gem. It matches any outfit and with the customisable dial, you have plenty of choices to match your outfit. What is also very convenient is that the display is always on. This allows you to see the time immediately. With other watches, you have to tap the display first or wait for them to respond when you lift your wrist. The watch is big, but not too big. With a watch strap shortener, you can very easily make the strap fit. I personally moved the links around a bit after shortening them for a more comfortable fit. The battery easily lasts a day. I get quite a lot of apps and notifications. Fortunately, you can specify within the app which notifications you do/don't want to receive on your watch. By the way, I paired it with an iPhone. This works fine together. I am sometimes a bit more mobile than my phone, so it sometimes loses connection with my phone (for example, if I walk up the stairs for a moment). That's a shame, but really the only downside to the watch. I couldn't live without the watch anymore!
Super handig horloge. Het horloge ziet er allereerst uit als een prachtig modeobject. In vergelijking met andere smartwatches is dit echt een juweeltje. Hij past bij elke outfit en met de aanpasbare wijzerplaat heb je genoeg keuzes om je outfit aan te passen. Wat ook erg handig is, is dat de display altijd aan is. Hierdoor zie je meteen de tijd. Bij andere horloges moet je eerst tikken op de display of wachten totdat ze reageren bij het optillen van je pols. Het horloge is groot, maar niet te groot. Met een horlogeband inkorter kan je erg eenvoudig de band passend maken. Zelf heb ik nog wat geschoven met de schakels na het korter maken voor een comfortabelere verdeling. De batterij gaat met gemak een dag mee. Ik krijg best veel appjes en meldingen binnen. Gelukkig kan je binnen de app aangeven welke meldingen je wel/niet binnen wilt krijgen op je horloge. Overigens heb ik hem gekoppeld met een iPhone. Dit werkt prima samen. Ik ben soms wat mobieler dan mijn telefoon, waardoor hij soms de verbinding verliest met mijn telefoon (bijvoorbeeld als ik even de trap op loop). Dat is jammer, maar eigenlijk het enige minpuntje aan het horloge. Ik zou het horloge niet meer kunnen missen!
I switched from a fitbit to this nice smartwatch. In itself, a big difference because you can, for example, just have whole conversations if you have a samsung. The quality of the microphone and speaker are good. The watch fits comfortably on the wrist. Of course, if you buy this watch, you have to take into account that if you set the brightness of your screen very high, your battery will not last as long. Nice is that you can adjust the watch faces via the app on your phone, but you can also customise them in colour.
Ik ben van een fitbit overgestapt naar deze mooie smartwatch. Opzich een groot verschil omdat je bijvoorbeeld gewoon hele gesprekken kan voeren als je een samsung hebt. De kwaliteit van de microfoon en de speaker zijn goed. Het horloge ligt lekker om de pols. Uiteraard moet je rekening er mee houden als je dit horloge koopt dan als je de brightness van je scherm heel hoog zet je batterij ook minder lang mee gaat. Leuk is dat je via de app op je telefoon de wijzerplaten kan aanpassen maar deze ook nog kan customizen in kleur.
This is my eye-catcher! Mega beautiful watch, with good ease of use, compatible with other devices. Operation is easy and good. From me, the battery may last longer than 1.5 days.
Dit is mijn eyecatcher! Mega mooi horloge, met een goed gebruiksgemak, compatible met andere apparaten. Bediening is makkelijk en goed. Van mij mag de accu wel langer meegaan dan 1,5 dag.
Very good
Hartstikke goed
I love the watch. It is also comfortable, despite its size. Roomy strap , which is easy to adjust. Now the watch works reasonably well, but the first few weeks it was drama. Had to be reset all the time. Functions that then worked then didn't. Still lost the pedometer. Heart rate is measured very often. Also the distances you walk differ from the mobile phone. On a 5-kilometre walk, it shows almost 1.5 extra kilometres. The battery drains very quickly, especially in extended mode. Then it is completely empty after 5 hours. Recharge quickly though.
Ik vind het een prachtig horloge. Het zit ook lekker, ondanks de afmetingen. Ruime band , die goed aan te passen is. Nu werkt het horloge redelijk, maar de eerste weken was het drama. Moest steeds opnieuw ingesteld worden. Functies die het dan wel dan weer niet deden. Ben nu nog steeds de stappenteller kwijt. Hartslag wordt wel heel vaak opgemeten. Ook de afstanden die je loopt wijken af van de mobiele telefoon. Op 5 kilometer lopen geeft hij bijna 1,5 kilometer extra aan. De batterij gaat heel snel leeg, vooral in de modus uitgebreid. Dan is hij na 5 uur compleet leeg. Laad wel snel weer op.