POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2018
This product belongs to the historical collection of G-Shock. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | GPR-B1000-1BER |
| EAN | 4549526185762 |
| Diameter | 50.8 mm |
| Water Resistant | 20 Bar (Dive) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Digital |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/1 seconds, 24 hours |
| Alarms and notifications | Sound Alarm(s) - 4 daily alarms |
| Strap material | Plastic/Resin |
| Material type | Carbon reinforced resin |
| Strap width | 33 mm |
| Strap width at the clasp | 22 mm |
| Strap colour | Green |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Length strap at 12 o' clock (mm) | 80 mm |
| Length strap at 6 o' clock (mm) | 143 mm |
| Mount type | Saddle screw |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 4549526185762 |
| Brand | G-Shock |
| Series | Rangeman |
| Name | Rangeman |
| Year | 2018 Fall / Winter |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 20 Bar (Dive) |
| Dial colour | Black |
| Case code | GPR-B1000 |
| Diameter | 50.8 mm |
| Case Thickness | 18.2 mm |
| Material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Black |
| Back case material | Ceramic |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Sapphire |
| Crown | Push crown |
| Movement part nr. | 3452 ( See specifications ) | ||||||
|
|||||||
| Strap material | Resin |
| Strap width | 33 mm |
| Strap width at the clasp | 22 mm |
| Strap colour | Green |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Saddle screw |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 230 mm |
| Original strap |
|
| hours | Digital |
| minutes | Digital |
| Seconds | Digital |
| Time Zones | World time |
| 24-HR Indicator | AM/PM indicator, Digital choice 12- or 24-hr notation |
| Automatische aanpassing van de tijd | Smartphone sync |
| DST-setting | Automatic |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Auto Calendar | Smartphone sync |
| Stopwatch /Chronograph | 1/1 seconds, 24 hours |
| Sound Alarm(s) | 4 daily alarms |
| Battery alert | Battery level indicator |
| Altimeter | |
| Barometer | |
| Compass | Digital |
| Thermometer | |
| Sun-up and Sun-down |
| LED lighting | Casio Super Illuminator |
| Power save mode | |
| Airplane mode |
| Shock Resistant | |
| Low-Temperature Resistant | |
| Mud resistant |
| GPS |
| Charging method | Wireless, via type A USB-device |
| Connectivity |
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.