POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2012
This product belongs to the historical collection of Danish Design. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 8718569014872 |
| Diameter | 36 mm |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| EAN | 8718569014872 |
| Brand | Danish Design |
| Name | IV13Q991 |
| Year | 2012 Spring / Summer |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial colour | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Silver, Silver |
| Case code | IV13Q991 |
| Diameter | 36 mm |
| Case Thickness | 7 mm |
| Material | Titanium |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Titanium |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | 762 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Strap material | Leather |
| Strap width | 16 mm |
| Lug width | 6 mm |
| Strap width at the clasp | 14 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Saddle screw |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 200 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
Bit of a shame it comes with dead battery!?!? It doesn't work....
Beetje jammer dat ie met lege batterij geleverd word?!? Hij doet het niet....
Perfect get lots of compliments!!!
Perfect krijg veel complimenten!!!
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.