POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2011
This product belongs to the historical collection of Danish Design. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 8718569022020 |
| Diameter | 30 mm |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 8718569022020 |
| Brand | Danish Design |
| Name | IV63Q732 |
| Year | 2011 Spring / Summer |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial colour | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Silver, Silver |
| Case code | IV63Q732 |
| Diameter | 30 mm |
| Case Thickness | 7 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | VX50 ( See specifications ) | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Strap material | Metal |
| Material type | Calf leather alligator print |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Milanese Bracelet |
| Strap width | 16 mm |
| Strap colour | Silver |
| Clasp Type | Milanese clasp |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Screws |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 200 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
Yes.
Yes.
Likes it and fits snugly on the wrist
Bevalt prima en zit lekker om de pols
excellent
uitstekend
good
goed
Product likes well! Band is easy to adjust and watch yes easy to combine due to its sleek design
Product bevalt goed! Band is makkelijk af te stellen en horloge ja makkelijk te combineren door het strakke design
Very good
Heel erg goed
Fine
Prima
Very good.
Zeer goed.
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.