POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2009
This product belongs to the historical collection of Danish Design. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 8718569014476 |
| Diameter | 24 mm |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
These are the straps that most closely match your original strap.
| EAN | 8718569014476 |
| Brand | Danish Design |
| Name | IV13Q836 |
| Year | 2009 Spring / Summer |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial colour | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Silver, Silver |
| Case code | IV13Q836 |
| Diameter | 24 mm |
| Case Thickness | 7.5 mm |
| Material | Titanium |
| Case Shape | Rectangular |
| Case colour | Grey |
| Back case material | Titanium |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | 762 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Strap material | Leather |
| Strap width | 22 mm |
| Strap width at the clasp | 18 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 200 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
It is comfortable and fits well on the wrist. Shows the time clearly, and the watch has a chic look.
Het zit prettig en sluit goed om de pols aan. Laat duidelijk de tijd zien. Het horloge heeft een chique uitstraling.
fine
prima
Don't know yet this is a St Nicholas gift
Weet ik nog niet dit is een St. Nicolaas cadeau
Fine
Prima
I am very happy with the beautiful asymmetrical design. It gives any time of day a cheerful twist.
Ik ben heel blij met het prachtige asymmetrische design. Het geeft ieder tijdstip een vrolijke twist.
Fine
Prima
Nice watch , good price, fast delivery
Mooi horloge , goede prijs, snel geleverd
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.