POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2011
This product belongs to the historical collection of Danish Design. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 8718569014834 |
| Diameter | 36 mm |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
These are the straps that most closely match your original strap.
| EAN | 8718569014834 |
| Brand | Danish Design |
| Name | IV13Q983 |
| Year | 2011 Spring / Summer |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Dial colour | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Silver, Silver |
| Case code | IV13Q983 |
| Diameter | 36 mm |
| Case Thickness | 7 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | GN15 ( See specifications ) | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Strap material | Leather |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Strap width at the clasp | 20 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 200 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Date | Window |
Good, clear watch
Goed,duidelijk horloge
Dear, Received my second, ordered watch. Timely and fast, despite internal logistics and quality issues. Nicely and professionally resolved. Very customer-oriented, COOL !!! Beautiful piece, very satisfied ! My wife (was her present) also ! Not the first purchase and definitely not the last. MVG
Beste, Mijn tweede, bestelde horloge ontvangen. Tijdig en snel, ondanks de interne logistieke en kwaliteit issues. Mooi en professioneel opgelost. Erg klantgericht. COOL !! Prachtig stuk. Erg tevreden ! Mijn vrouwke (was haar cadeau) ook !! Niet de eerste aankoop en ZEKER niet de laatste. MVG
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.