POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2010
This product belongs to the historical collection of Citizen. It is no longer available / for sale.
Specifications
| EAN | 4974374190871 |
| Diameter | 26 mm |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Strap material | Stainless steel |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 12 mm |
| Lug width | 12 mm |
| Strap colour | Two-tone |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp colour | Silver |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 4974374190871 |
| Brand | Citizen |
| Series | Elegance |
| Name | EW3144-51AE |
| Year | 2010 Fall / Winter |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Dial colour | White |
| Hand colors (h-m-s) | Gold, Gold, Gold |
| Case code | S053480 |
| Diameter | 26 mm |
| Case Thickness | 8.5 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | E001 ( See specifications ) | ||||||||
|
|||||||||
| Strap material | Stainless steel |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 12 mm |
| Lug width | 12 mm |
| Strap colour | Two-tone |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | YES |
| Mount type | Push pins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 200 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
| Day | Window |
Top
Top
I've been looking for a woman's eco-drive watch as a gift for some time now (I've been the happy owner of a Citizen Marinaut eco-drive for 4 years now, very precise and indestructible), two-tone, classic but at the same time modern and reliable.Excellent price, required aesthetics, unquestionable quality.Perfect delivery on the day indicated (we were in the Christmas period!).Perfect gift.I have nothing to add.I am very satisfied, perfect assistance, the watch is a love.
Da un po' di tempo stavo cercando per fare un regalo un orologio da donna, eco-drive (sono da 4 anni felicissimo possessore di un Citizen Marinaut eco-drive precisissimo e indistruttibile) bicolore, classico ma allo stesso tempo moderno, affidabile.Ho visitato diversi siti on-line e finalmente ho trovato l'oggetto di desiderio.Prezzo ottimo, estetica richiesta, qualità indiscutibile.Consegna perfetta nel giorno indicato (eravamo nel periodo natalizio!).Regalo perfetto.Non ho niente da aggiungere.Sono molto soddisfatto, assistenza perfetta, l'orologino è un amore.Complimenti a me.
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.