POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2017
This product belongs to the historical collection of Casio. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | B650WD-1AEF |
| EAN | 4549526169328 |
| Diameter | 41.2 mm |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Digital |
| Calendar | Auto Calendar - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 1 hour |
| Alarms and notifications | Hourly Time Signal |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
Currently, the original strap is out of stock. However, it is on order. Please leave your details if you would like to know when this product is back in stock. Of course, you can also choose an alternative that is available now.
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| EAN | 4549526169328 |
| Brand | Casio |
| Series | Vintage |
| Name | Vintage Edgy |
| Year | 2017 Fall / Winter |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 5 Bar (Shower) |
| Dial colour | Silver |
| Case code | B650W |
| Diameter | 41.2 mm |
| Case Thickness | 10.5 mm |
| Material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Square |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Push crown |
| Movement part nr. | 3454 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Strap material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 23 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Strap width at the clasp | 16 mm |
| Strap colour | Silver |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Clasp colour | Silver |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Steel pins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 165 mm - 215 mm |
| Original strap |
|
| hours | Digital |
| minutes | Digital |
| Seconds | Digital |
| 24-HR Indicator | Digital choice 12- or 24-hr notation, AM/PM indicator |
| Auto Calendar | Digital |
| Stopwatch /Chronograph | 1/100 seconds 1 hour |
| Hourly Time Signal | |
| Sound Alarm(s) | 1 Daily alarm |
| Backlight |
The super stylish casio brand
La marque casio super stylé
this watch suits me very well because it has a nice large display with clear numbers, I have poor eyesight so for me it is very pleasant to wear.
deze horloge bevalt erg goed doordat het een mooi groot display heeft met duidelijke cijfers, ik ben slecht ziend dus voor mij erg prettig om te dragen.
Excellent quality / style / price ratio. A very versatile watch, suitable for all occasions.
Excelente relação Qualidade / Estilo / Preço. Um relógio muito versátil, serve para todas as ocasiões.
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.