POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Information & Facts
Gift finder
Product description
The Mido Multifort TV Big Date is based on a design from the 1970s. This shape was often used for sporty men's watches at the time and is now completely fashionable again, but Mido was originally the first brand to introduce this shape in 1973. The Multifort TV Big Date is available in several colors and offers a choice between a stainless steel bracelet or rubber strap as well as a chronograph version. The watch has a sporty 40 mm size, yet looks elegant thanks to its rounded corners and refined finish. With a choice of various types of easily interchangeable straps, the watch is suitable for every day and occasion.
Specifications
| Alternative article number | M049.526.33.041.00 |
| EAN | 7612330158028 |
| Diameter | 40 mm |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Big date |
| EAN | 7612330158028 |
| Brand | MIDO |
| Series | Multifort |
| Name | Multifort TV Big Date |
| Year | 2026 Spring / Summer |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | YES |
| Water Resistant | 10 Bar (Swim) |
| Dial colour | Dark Blue |
| Hand colors (h-m-s) | Rose gold, Rose gold, Rose gold |
| Case code | M049526 |
| Diameter | 40 mm |
| Case Thickness | 11.5 mm |
| Material | Stainless steel |
| Case Shape | TV |
| Case colour | Rose gold |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Double anti-reflective sapphire |
| Crown | Screw crown |
| Movement part nr. | 80.651 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
| Strap material | Stainless steel |
| Strap Type | Solid link bracelet |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Strap width at the clasp | 19 mm |
| Strap colour | Rose gold |
| Clasp Type | Butterfly clasp with push buttons |
| Clasp colour | Rose gold |
| Custom sizing? | YES |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Big date |
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.