POPULAR BRANDS I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Inspiration
Gift tips
Gift finder
Gift tips
Product description
This Michael Kors watch has a case made of Silver 925 Sterling with a diameter of 21 mm and is fitted with a leather strap. Inside the case lies a Seiko Instruments Inc. movement and the watch features a Mineral crystal.
The watch is 3ATM. This means the watch is splash waterproof. The watch comes with 2 Year Warranty.
.
Specifications
| EAN | 4064092355987 |
| Diameter | 21 mm |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Watch.co.uk |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| EAN | 4064092355987 |
| Brand | Michael Kors |
| Series | Maude |
| Name | Maude |
| Year | 2025 Fall / Winter |
| Display Type | analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial colour | Silver |
| Hand colors (h-m-s) | Silver, Silver, Silver |
| Case code | MK4939LE |
| Diameter | 21 mm |
| Case Thickness | 8.3 mm |
| Material | Silver 925 Sterling |
| Case Shape | Oval |
| Case colour | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr. | VX01 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Strap material | Leather |
| Material type | Calf leather crocodile print |
| Strap width | 10 mm |
| Lug width | 6 mm |
| Strap width at the clasp | 8 mm |
| Strap colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp colour | Silver |
| Length strap at 12 o' clock (mm) | 75 mm |
| Length strap at 6 o' clock (mm) | 115 mm |
| Custom sizing? | No |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | YES |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 190 mm |
Wondering how the watch fits your wrist? Use the print and fit function!
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
Watch.co.uk uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.